Tillbaka
Bronsutmärkelse för kreativ ooh-kampanj
October 19th, 2026

Brons i OBIE Awards 2026!

Vi tar hem brons i OBIE Awards 2026!

Tillsammans med TV4 och SMASH Studio har vi prisats i kategorin “International OOH” för kampanjen “We Come in Peace AR Window”. En kampanj där en digital utomhusskärm i Stockholm blev ett fönster mot en helt annan verklighet.

Med Hjälp av AR-teknik förvandlades skärmen till en del av stadsmiljön. Plötsligt såg det ut som att ett utomjordiskt fenomen utspelade sig mitt i Stockholm, precis framför ögonen på förbipasserande.

Här var det inte bara innehållet på skärmen som stod i centrum. Hela platsen blev en del av berättelsen. Genom att väva samman den verkliga omgivningen med digitala effekter skapades en upplevelse som överraskade och utmanade bilden av vad utomhusreklam kan vara.

Kampanjen togs fram för TV4 i ett kreativt samarbete med Ocean Outdoor, Ocean Labs och SMASH Studio.

Se casefilmen för “We Come in Peace AR Window” här:

TV4-1000x600 Ladda ned

En av utomhusbranschens mest prestigefyllda utmärkelser

OBIE Awards arrangeras av Out of Home Advertising Association of America (OAAA) och har i över 80 år uppmärksammat några av världens starkaste kreativa idéer inom utomhusreklam. Tävlingen hyllar kampanjer som tänjer på mediets gränser och visar vad som är möjligt när kreativitet får ta plats.

Att “We Come in Peace AR Window” nu prisas på den internationella scenen är ett fantastiskt erkännande. Inte minst för det kreativa arbetet, tekniken och samarbetet som gjorde kampanjen möjlig.

Vi är otroligt stolta över bronsvinsten! Ett stort tack till TV4, SMASH Studio och alla som har varit med längs vägen.

Oceans Nätverk

The location is available as part of a network, please see below for details.

Please contact us on swe@oceanoutdoor.se to find out more.